Zahradní architektura má přemíru odlišných podob

Zahradní architektura plná nejrůznějších zahradních prvků.

Když se řekne zahradní architektura, můžete si představit spoustu nejrůznějších věcí. Zahrada je prostorem, kde se meze rozhodně nekladou. A to platí také o parkových plochách a podobně. Právě v této souvislosti Vás seznámíme s nejznámější zahradní architekturou. Prozradíme Vám řadu pojmů, včetně podrobnějšího vysvětlení.

Co je to okrasná zahrada?

A začít můžeme například okrasnou zahradou. Tato zahradní architektura nesouvisí se zahradní plochou určenou k pěstování čehokoliv. Ba naopak. Jak už prozrazuje sám název, jde o zahradu navrženou v kombinaci s přemírou nejrůznějších květin, rostlin a okrasných keřů. Víceméně se jedná o reprezentativní zahradu.

Zahradní architektura v praxi

Okrasná zahrada samozřejmě není tou jedinou, kterou Vám představíme. Zaměříme se ještě na ovocnou zahradu, perskou zahradu, římskou zahradu nebo venkovskou zahradu. Vše podstatné naleznete v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jak vypadá ovocná zahrada?

Ovocná zahrada je opakem té okrasné. To znamená, že je spojena s pěstováním ovoce. Navrhovány jsou ovocné sady doplněné o keře a bylinky.

Co si představit pod perskou zahradou?

Zahradní architektura tohoto typu odpovídá spíše rekreačním typům zahrad. Aplikována je sadovnická tvorba hodně připomínající zámecký styl.

Jak vypadá římská zahrada?

Římské zahrady jsou obvykle pravidelné a geometrické. Aplikovány jsou primárně užitkové sady, zeleninové zahrady, a to vše v kombinaci s technickými metodami vycházejícími z římské doby.

Jakou podobu má venkovská zahrada?

Zahradní architektura v tomto případě cílí primárně na barevnost a pestrost. V zahradě tohoto typu narazíte na tradiční materiály, rustikální styl a neformální provedení. Doménou takových zahrad jsou hlavně jedlé rostliny a ty okrasné. Nechybí ani nejrůznější venkovské doplňky podtrhující celkovou atmosféru.

Na jaké další typy zahrad můžete narazit?

V rámci vlastních zahradních ploch se rozhodně nemusíte omezovat. Můžete si nechat navrhnout aleje, střešní zahrady, visuté zahrady, zenové zahrady nebo ty podle feng-šuej, prérijní zahrady, květinové zahrady, smyslové zahrady, přírodní zahrady a v neposlední řadě také japonské zahrady.