Zahradní architektura má přemíru odlišných podob

Když se řekne zahradní architektura, můžete si představit spoustu nejrůznějších věcí. Zahrada je prostorem, kde se meze rozhodně nekladou. A to platí také o parkových plochách a podobně. Právě v této souvislosti Vás seznámíme s nejznámější zahradní architekturou. Prozradíme Vám řadu pojmů, včetně podrobnějšího vysvětlení.

Co je to okrasná zahrada?

A začít můžeme například okrasnou zahradou. Tato zahradní architektura nesouvisí se zahradní plochou určenou k pěstování čehokoliv. Ba naopak. Jak už prozrazuje sám název, jde o zahradu navrženou v kombinaci s přemírou nejrůznějších květin, rostlin a okrasných keřů. Víceméně se jedná o reprezentativní zahradu.

Zahradní architektura v praxi

Okrasná zahrada samozřejmě není tou jedinou, kterou Vám představíme. Zaměříme se ještě na ovocnou zahradu, perskou zahradu, římskou zahradu nebo venkovskou zahradu. Vše podstatné naleznete v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jak vypadá ovocná zahrada?

Ovocná zahrada je opakem té okrasné. To znamená, že je spojena s pěstováním ovoce. Navrhovány jsou ovocné sady doplněné o keře a bylinky.

Co si představit pod perskou zahradou?

Zahradní architektura tohoto typu odpovídá spíše rekreačním typům zahrad. Aplikována je sadovnická tvorba hodně připomínající zámecký styl.

Jak vypadá římská zahrada?

Římské zahrady jsou obvykle pravidelné a geometrické. Aplikovány jsou primárně užitkové sady, zeleninové zahrady, a to vše v kombinaci s technickými metodami vycházejícími z římské doby.

Jakou podobu má venkovská zahrada?

Zahradní architektura v tomto případě cílí primárně na barevnost a pestrost. V zahradě tohoto typu narazíte na tradiční materiály, rustikální styl a neformální provedení. Doménou takových zahrad jsou hlavně jedlé rostliny a ty okrasné. Nechybí ani nejrůznější venkovské doplňky podtrhující celkovou atmosféru.

Na jaké další typy zahrad můžete narazit?

V rámci vlastních zahradních ploch se rozhodně nemusíte omezovat. Můžete si nechat navrhnout aleje, střešní zahrady, visuté zahrady, zenové zahrady nebo ty podle feng-šuej, prérijní zahrady, květinové zahrady, smyslové zahrady, přírodní zahrady a v neposlední řadě také japonské zahrady.