Solar Decathlon

Solar Decathlon je mezinárodní studentská soutěž ve stavbě ekologických solárních domů. Jejím cílem je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Finále 6. ročníku se koná 3. - 13. října  2013 v orange County Great Park v Kalifornii.

Oficiální video U.S. Department of Energy Solar Decathlon

Solar Decathlon pořádá Ministerstvo energetiky Spojených států (U.S. Department of Energy – DOE) a Národní laboratoř obnovitelných energií (National renewable energy laboratory – NREL). Soutěž demonstruje, že inteligentní řešení stavby je schopné zajistit příjemné vnitřní prostředí a zároveň generovat dostatek tepelné a elektrické energie pro potřeby domácnosti.
Textová verze ke stažení (Word 23 KB)

Fotografie soutěžních domů během veřejné přehlídky Solar Decathlon 2011 ve Washingtonu.

Soutěžní domy během veřejné přehlídky Solar Decathlon 2011 ve Washingtonu.

20 vybraných univerzitních týmů z celého světa má za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Stavby vznikají na půdě univerzit, hotové domy se představí veřejnosti během dvoutýdenní přehlídky, kde budou stavby hodnoceny v 10 disciplínách.

První Solar Decathlon se konal v roce 2002, do současné doby se soutěže zúčastnilo celkem 132 týmů z předních světových univerzit. V rámci posledního ročníku proběhlo během 10-ti dní přes 357.000 návštěv jednotlivých domů a 32 workshopů za účasti laické i odborné veřejnosti.

Fotografie místa konání Solar Decathlon 2013

Místo konání Solar Decathlon 2013 - Orange County Great Park, Irvine, Kalifornie.

Poprvé v historii soutěže se bude Solar Decathlon 2013 konat jinde než ve Washingtonu D.C. Jeho 6.ročník bude hostit Orange County Great Park v Irvine v Kalfornii. Orange County Great Park se nachází  nedaleko Los Angeles, na místě bývalé základny americké námořní pěchoty El Toro. Letecká základna, jejíž logo s letícím býkem navrhl Walt Disney, byla vybudována v roce 1942 na největších fazolových plantážích v Severní Americe. Místní samospráva plánuje sanaci celého území a jeho rekreační využití. Solar Decathlon bude první mezinárodní událostí v nově vznikajícím ekologickém parku.

Během finální přehlídky 3. - 13. října  v Orange County Great Park, Irvine bude AIR House po dva týdny zdarma přístupný a budou v něm probíhat veřejné prohlídky s odborným výkladem.

Video o Solar Decathlon Europe 2012, které náš multimediální tým natočil v září 2012 v Madridu.

Díky velkému ohlasu americké soutěže se od roku 2010 koná evropská verze soutěže Solar Decathlon Europe. Jeho 3. ročník Solar Decathlon 2014 proběhne v červenci 2014 ve francouzském Versailles. Na asijském kontinentě bude mít premiéru na podzim 2013 Solar Decathlon China.
Textová verze ke stažení (Word 50 KB)