Zapeklitá elektrika

Detailní pohled na barevné dráty rozvaděče Air housu.

Elektrikář Michal a místní inspektor se radí nad notebookem.

Hlouček odborníků elektrikářů se radí na zastíněné terase Air housu.

Pohled na fotovoltaické panely Air housu s jeřábem a sluncem v pozadí.

Náš další elektro odborník Jirka Šedivý.

30/09/2013 -  Oficiální média tým Solar Decathlonu natáčí o soutěži reportáž. Domy představuje skrz příběhy. Zápletka, napětí a dobré konce jsou nutné. Pro náš tým vymysleli jako téma elektroinstalaci. Jako by předvídali...

Elektrika je pro nás opravdu výzva. Naše elektroinstalace je na americké poměry složitá, rozvaděč máme dost možná největší v celém solárním městečku. Důležité je, aby se pořadatelé v našem řešení vyznali. Musí se vypořádat s jiným barevným značením vodičů nebo odlišným způsobem jištění spotřebičů. V Čechách jistíme každý větší spotřebič v domácnosti zvlášť, americké pojistky většinou ovládá jedna páka.

Celý elektro tým je v posledních dnech v pohotovosti a od dnešního rána je AIR House připojený na microgrid, chytrou rozvodnou síť v solárním městečku. Od této chvíle se počítá každá vyrobená a spotřebovaná kWh. Vyrobíme-li za deset dní soutěže víc než spotřebujeme, získáme v soutěži elektrická bilance plný počet bodů. Oddechneme si ale teprve, až naše elektrika bude fungovat.

Veškerou elektrickou energii zajišťuje pro AIR House 33 fotovoltaických panelů. Stejnosměrné napětí, které panely vyrábějí je transformováno na střídavé napětí (60Hz) pomocí střídače. Ten ale momentálně hlásí chybu. PV panely fungují, vyrábějí, ale do sítě ze střídače neodchází nic.

Jsme ale optimisti a hledáme řešení!