Stavíme se sluncem v zádech

Úchvatný západ slunce za staveništi solárních domů a do nebe se tyčících jeřábů.

Staveniště při východu slunce. Pracovníci si přinášejí potřebné nářadí.

Sedmičlená četa v modrých Air house tričkách a bílých helmách přichází na stavbu.

Na zemi je vyznačený site pro český Air house. Za pár dní tu bude stát dům.

Pohled zepředu na celou Solar village. Po obou stranách se tyčí jeřáby.

24/09/2013 - Jak jinak odstartovat sluneční desetiboj než s východem slunce! A skončit, když už si na práci můžete jen svítit baterkou. Solar Decathlon 2013 v Orange County Great Park má za sebou první dny stavby. Všech 19 týmů začalo svůj závod s časem. Stavby musejí být hotové do 3.října, kdy se solární vesnice otevře veřejnosti.

Pro náš tým, který se soutěže účastní poprvé a stavbu solárního městečka znal jen z fotografií, je to ohromná zkušenost. 19 stavenišť je rozmístěno na přesně vymezených stavebních parcelách po obou stranách hlavní komunikace pro pěší. Tahače naložené částmi domů a námořními kontejnery distribuují náklad po obvodu stavenišť. Překvapivě plynule. Většina týmů používá na vykládání jeřáby. S manipulací pomáhají nejrůznější typy vysokozdvižných vozíků. Pořadatelé objíždějí stavbu stylově, v golfových vozítkách.

Každý tým má vlastní techniku montáže, jinak zařízené staveniště. Většinu soutěžních domů staví studenti sami, často s pomocí několika zkušených dělníků. Domy, na které si týmy najmou stavební firmu, jsou výjimkou. Když na sousedním staveništi sledujeme, jak se připravuje bednění pro betonový základ, nestačíme se divit, kolik různých originálních způsobů lze vymyslet na kotvení stavby do betonové ranveje.

Náš plán na první den byl odvážný: vytyčit stavbu, ukotvit základové patky, osadit základové rámy, do nich ukotvit technologický box a osadit podlahové panely. Podařilo se! Pracujeme ve dvou směnách. Ranní četa začíná v sedm hodin ráno, odpoledne jí střídá druhá, která končí ve dvě hodiny v noci. V práci můžeme pokračovat až po pětihodinové přestávce. Naštěstí, jinak bychom nejspíš pracovali celý den v kuse.

Montáž AIR House máme naplánovanou na pět dní. Čas, který ušetříme stavbou, chceme zprovozňovat a ladit technologie a testovat, jak se dům chová v prostředí, které jsme zatím jen simulovali v počítači. Bude to napínavé, ale první den nás dobře nastartoval a těšíme se, jak to bude pokračovat.