Sluneční energie jako standard

02/12/2013 - Začíná série článků, kterými chceme jmenovitě poděkovat všem našim hlavním partnerům. Jsme rádi, že jedním z nich byla i Skupina ČEZ, která se stala hlavním partnerem týmu ČVUT a svým finančním příspěvkem pomohla realizovat AIR House. Naše vítězství v soutěži jsou také jejím úspěchem.

Využití energie slunečního záření patří k nejčistším a nejšetrnějším způsobům výroby elektřiny. Slunce je zdrojem energie, kterého je a bude v přírodě dostatek. Energetická bilance, jedna z disciplín solárního desetiboje, přinesla poprvé v historii soutěže společné první místo všem 19 týmům. Díky kalifornskému Slunci každý soutěžní dům vyrobil během soutěže více energie, než spotřeboval a Solar Decathlon 2013 dokázal, že využití sluneční energie již není žádná technická libůstka, ale může být běžným standardem.

Solar Decathlon pořádá americké Ministerstvo energetiky a je součástí americké energetické politiky. Cílem organizátorů je propagace udržitelné a solární architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. České republiky se jako člena EU bezprostředně týká tzv. klimaticko–energetický balíček EU–20–20–20, který předpokládá změnu postoje státu i jednotlivců k hospodaření s energiemi a k trvale udržitelnému rozvoji. Do roku 2020 musí naše země přijmout řadu úsporných opatření, která souvisí s podporou používání čistých technologií.

Účastí našeho týmu v soutěži Solar Decathlon 2013 jsme dostali jedinečnou příležitost tento přístup propagovat. Nebylo by to ale možné bez našich sponzorů a organizací, které nás v našem úsilí podporovaly. Hledali jsme inovativní a vizionářské partnery, kteří by se studentským projektem spojili své síly při hledání nových řešení pro trvale udržitelnou budoucnost.