Vítejte v laboratoři AIR House

Usmívající se Lucie Zemenová v interiéru AIR House.

Barobra Janíková před popsanou černou fasádou.

Pohled do interiéru AIR House, úkoly sledují pořadatelé

05/10/2013 - Další pracovní den v AIR House. Vítr Santa Ana stále prověřuje statiku soutěžních domů v solárním městečku. Meteorologická předpověď je příznivější než včera a v domech celé odpoledne probíhají prohlídky pro veřejnost.

Než přijdou návštěvníci, týmy plní od rána soutěžní úkoly, které prověřují  spotřebiče a technologie. V našem týmu jsou tzv. Home Appliances v režii Báry a Lucky Zemenové. V sedm hodin ráno přebírají od pořadatelů ručníky, které je potřeba během  2,5 hodin vyprat a usušit. Ručníky se před praním zváží a po usušení musí mít stejnou nebo nižší váhu. Následuje vaření. Ani čaj ani polévka, ale odpařujeme 2,3 litry vody. Máme na to dvě hodiny. Jestli náš solární systém dokáže vyrobit dostatek teplé vody se ukáže při tzv. Hot Water Contest. Během 10 minut musíme z našeho systému vypustit 56,8 litrů (15 galonů) vody. Sleduje se její teplota, která musí být 43,3°C (110°F).

Po celou dobu, co se v domě pere, suší a vaří beží monitoring teploty a vlhkosti vnitřního vzduchu. Máme v interiéru umístěná dvě čidla, ze kterých se bezdrátově přenáší naměřené hodnoty. Plný počet bodů získáme, když se nám podaří udržet teplotu v rozmezích 22.2°C  (71°F) - 24.4°C (76°F). Vlhkost vzduchu musí být menší než 60%.