Městečko pro 20 slunečních domů

Návštěvníci čekají na prohlídku AIR House

Solární městečko v Orange Countz Great Park v Kalifornii

Solární městečko v Orange Countz Great Park v Kalifornii ve dne

Fazolová pole okolo solárního městečka

Fasáda AIR House popsaná vzkazy

07/10/2013 - Už jsou to čtyři dny, kdy se oficiálně otevřelo solární městečko v Orange County Great Park v Kalifornii. Jako by to byly věky..... Čas při soutěži běží rychle.

Ještě před dvěma týdny byla na místě solárního městečka ranvej bývalé letecké základny. V pondělí 23. září začaly tahače navážet zařízení pro stavbu, u pozemků zaparkovaly jeřáby a vysokozdvižné vozíky. Podle jeřábů se dalo několik dní výborně orientovat a krásně se vyjímají na fotografiích. Práce pokračovaly, jako kdyby je promítala timelapsová kamera.

Urbanismus solárního městečka je jednoduchý a jako podle pravítka: široká komunikace pro pěší, po obou stranách pozemky 18 x 24m, takzvaná solární obálka, do které se domy musejí vejít. Určená je i výška, kterou nesmí domy překročit, 5,5 metru. Pozemků je dvacet, domů jen devatenáct. Tým Tidewater Virginia musel na poslední chvíli svoji účast v soutěži zrušit, nesehnal na stavbu dostatek financí.

Střední cesta solárního městečka je orientovaná východ – západ. Na jednom konci Slunce vychází, na druhém zapadá. V pozadí fazolová pole. Pohled z ptačí perspektivy je z oranžového balónu, symbolu Orange County Great Park. A městečko je plné návštěvníků.

V pátek začal foukat vítr Santa Ana a soutěžní domy zůstaly zavřené, o víkendu už před nimi zase stály dlouhé fronty. Některé týmy každý den počítají, kolik lidí si jejich dům prohlédne. Je jich spousta: přes 2000 návštěvníků v InSite....1800 lidí prošlo Start.Home.....

Náš tým nepočítá, ale tabulovou barvou natřená fasáda AIR House je plná vzkazů a přání. Děkujeme všem, kteří se na nás přišli do Orange County Great Park podívat!