Měsíc stavby za námi

Nová budova ČVUT, před kterou stojí nákladní auto a jeřábovým ramenem vykládá dřevěné prvky pergoly

Pohled z ptačí perspektivy na prostranství před Novou budovou ČVUT, cihlová dlažba

Náklad dřevěných prvků pergoly zavěšený na jeřábovém háku

Jeřábové rameno vykládá dřevěné prvky z nákladního auta, v pozadí betonová fasáda a pásová okna Nové budovy ČVUT

20/06/2013 - Od chvíle, kdy jsme se v halách Dřevostavby Biskup v Mníšku pod Brdy poprvé převlékli do montérek, uplynul měsíc a AIR House začíná nabírat skutečnou podobu. Doteď se pracovalo na třech místech. Hlavní část v Mníšku pod Brdy u Dřevostavby Biskup. Další část domu se skládala v Rýmařově u firmy Vesper Frames, která pro AIR House vyrábí sendviče stropu, podlah a stěn. S konstrukcemi dřevěného stínění pomohli v rámci odborné praxe studenti VOŠ a SPŠ Volyně. V půlce června jsme přestěhovali staveniště před Novou budovu ČVUT a tak díky velké podpoře vedení Fakulty architektury stavíme náš soutěžní dům přímo před školou.

Za to, že jsme v době, kdy několik týdnů v kuse pršelo, a Čechy postihly povodně, mohli v suchu pracovat na nosné konstrukci, vděčíme společnosti Dřevostavby Biskup. V jejích montážních halách v Mníšku pod Brdy se pod vedením zkušeného technika pustila posledná květnovou středu první pracovní četa do prvního úkolu - montáže nosného roštu technologického boxu.

Pracujeme ve 3-4 členných skupinách, pracovní čety se skládají s týdenním předstihem tak, abychom měli čas i na naše další studijní povinnosti. První pracovní týden byly hotové ležaté rozvody kanalizace, nosný rošt byl tepelně zaizolovaný a zaklopený OSB deskami. Druhý pracovní týden se za tři dny podařilo osadit stěnové panely, vnitřní příčky a box zaklopit stropním CLT panelem. I když je naše střecha plochá, ozdobili jsme jí tradiční májkou. Stavbu si přijel prohlédnout děkan FA ČVUT prof. Zdeněk Zavřel, který stihl i oběd v místní výborné kantýně.

Třetí týden se montovaly stěnové boxy a současně se začalo připravovat staveniště před fakultou. Ve čtvrtek 6.6. vyrostl na prostranství před Novou budovu ČVUT plot a hned druhý den přivezl náklaďák Dřevostavby Biskup dřevěné prvky pergoly z Volyně. Dřevěná pergola je jako „druhá kůže“ součástí konceptu „domu v domě“. Její střechu a část bočního stínění ze smrkového masivu vyráběli pro AIR House studenti vyšší odborné a střední průmyslové školy ve Volyni.

Čtvrtý pracovní týden byl náročný. V Mníšku pod Brdy bylo potřeba dokončit střechu boxu a připravit přesun stavebního materiálu i boxu do Dejvic. Zapojili se i rodiče. Vše jsme stihli a v pondělí 17.6. jsme s napětím sledovali  jeřáb, který usazoval dřevěný box na plochu před fakultou. S dodávkou izolačních panelů od Vesper Frames z Rýmařova se staveniště pěkně zaplnilo. Po velkých deštích přišla velká vedra a my jsme měli možnost vyzkoušet, co nás čeká v září v Kalifornii. Usazování betonových panelů, do kterých bude provizorně kotvená stavba, probíhalo pomocí jeřábu při 40°C. Práce se dle možností přesunuly do brzkých ranních a podvečerních hodin, kdy se před fakultu vrací stín. Dodělávka rozvodů vody v technické místnosti tak končila romanticky, se západem slunce.