Ekologický Oskar v kategorii Mládež patří AIR Housu

 

 

10/10/2014 - V pondělí 6. října v Divadle na Vinohradech udělila mezinárodní odborná porota již pošesté ekologické „Oskary“. AIR House, energeticky soběstačný dům týmu ČVUT, zvítězil v kategorii Mládež. AIR House, který navrhli a postavili studenti ČVUT do soutěže Solar Decathlon, se v současné době dokončuje v pražských Dejvicích, kde bude plnit funkci Informačního centra ČVUT.

Celkovým vítězem E.ON Energy Globe Award ČR 2014 se stala unikátní úklidová akce s názvem Ukliďme Česko, která se zaměřuje na úklid černých skládek a jejich mapování na webovém portálu. Dobrovolnická iniciativa měla úspěch i u veřejnosti, která jej zvolila prostřednictvím internetového hlasování jako nejsympatičtější projekt.

Soutěž Energy Globe World Award vyznamenává projekty a inovativní nápady z oblasti ochrany životního prostředí a úspor energií. V roce 1999 ji založil rakouský enviromantalista Wolfgang Neumann a v současné době soutěž probíhá ve více než 160 zemích po celém světě. Z vítězů národních kol je vybrán celkový vítězný projekt. Finále Energy Globe World Award 2014 se bude konat na jaře 2015.

Do České republiky soutěž přivedla společnost E.ON. V letošním šestém ročníku soutěžilo 242 přihlášených projektů, které byly podle svého zaměření rozděleny do kategorií Firma, Mládež, Kutil a Obec. Odborná porota, kterou tvoří mezinárodní tým nezávislých odborníků z řad expertů na problematiku energetiky, hospodárného využívání energií a energetického poradenství, nominovala v každé kategorii tři nejlepší projekty. V kategorii Mládež s týmem ČVUT soupeřilo Jihočeské divadlo z Českých Budějovic s divadelní hrou Blackout, a středoškolská soutěž "Vyrob si svůj Stirlingův motor". 

V kategorii ,,Obec" ocenila porota pasivní bytový dům pro seniory Modřice, v kategorii,,Firma" zvítězil projekt PURGAZ 50 - nová technologie na výrobu biometanu, v kategorii ,,Kutil" projekt Ukliďme Česko a v kategorii ,,Nápad", která hodnotí dosud nezrealizované projekty, získal ocenění projekt bezlopatkové turbíny Setur. Záznam slavnostního vyhlášení bude odvysílán dne 18. října 2014 od 22:05 na veřejnoprávní televizi ČT1.

Z vítězství máme radost, konkurence byla silná. Těšíme na prodloužený víkend na Lipně, který pro celý tým do soutěže věnovala společnost Lipno Servis. Závěsný kondenzační kotel Vaillant ecoTEC plus a pračku Gorenje powered by E.ON, kterých jsme se stali majiteli, bychom rádi věnovali na charitu.