AIR House ve hře o ekologického oskara

 

09/07/2014 - AIR House je jedním ze tří finalistů E.ON Energy Globe Award ČR 2014 v kategorii Mládež. Projekty nominované na „ekologického oskara“, jak je soutěž zaměřená na úsporu energií a zlepšení kvality životního prostředí nazývána, byly představeny 8. července v Národní technické knihovně v Praze.

Soutěž založil v roce 1999 rakouský enviromantalista Wolfgang Neumann. V současné době se koná ve 161 zemích světa. Vítězem Energy Globe World 2013 se stal projekt „Solar Women“, který chrání životního prostředí ale má i silný sociální podtext. Projekt nikaragujské neziskové organizace FUPROSOMUNIC (Fundación Proyecto Solar de Mujeres Nicaragüenses) učí ženy střední Ameriky vyrábět a používat solární trouby a sušičky na solární pohon. Usušené ovoce mohou ženy prodávat a zajistit si tak v druhé nejchudší zemi na západní polokouli zdroj příjmů a částečnou samostatnost.

Do České republiky soutěž přivedla společnost E.ON. V šestém ročníku vybrala odborná porota z celkem 242 přihlášených projektů tři nejlepší v kategoriích „Obec“, „Firma“, „Kutil“ a „Mládež“. Celkový vítěz bude zastupovat Českou republiku v mezinárodním finále Energy Globe World Award.

V kategorii “Obec“ byly nominovány Pasivní bytový dům pro seniory Modřice, Poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem v objektech města Písek a Změna topného systému MŠ Kamenný Újezd. O vítězství v kategorii „Kutil“ se uchází energeticky soběstačný stánek Pečivo bagety dobroty v Plzni a dva Brněnské projekty. Šetrné bydlení u lesa, které pro svoji rodinu navrhla profesorka brněnské fakulty architektury Hana Urbášková, a dobrovolnická akce Ukliďme Česko. V kategorii „Firma“ soutěží bateriový autobus Škoda Perun z Plzně, nová technologie výroby alternativy zemního plynu z odpadů a regulátor, který stabilizuje napětí z fotovoltaické elektrárny.

Soupeři týmu ČVUT v kategorii Mládež jsou Jihočeské divadlo z Českých Budějovic s divadelní hrou Blackout, cyklem představení a besed s energetickými odborníky, a středoškolská soutěž "Vyrob si svůj Stirlingův motor".

V loňském roce získal ekologického oskara Jiří Marian z Mikulova s projektem Hotel - vinařství Galant, který maximálně možným způsobem šetří energie a v němž se i skleníkové plyny využívají k výrobě vína a wellness programu pro návštěvníky.

O vítězích jednotlivých kategorií rozhoduje odborná porota, celkového vítěze pak vyberou diváci při slavnostním vyhlášení 6. října 2014 ve Vinohradském divadle. Záznam večera odvysílá 18. října 2014 veřejnoprávní ČT1. Od 8. července do 30. září může široká veřejnost vybírat „Nejsympatičtější projekt“, a to prostřednictvím SMS a internetového hlasování. Děkujeme za vaše hlasy!