AIR House na cestách

Jeřáb nakládá námořní kontejner před Novou budovou ČVUT v Dejvicích

Nakládání prvků dřevěné pergoly do námořního kontejneru

Nákladní loď HALIFAX EXPRESS na moři, v pozadí zasněžené hory

Mapa světa s vyznačenou cestou AIR House z Hamburgu do Los Angeles

14/08/2013 - AIR House není navržen jako klasický mobilní dům. Snadná přemístitelnost je součástí jeho konceptu a mobilita vychází z principu soutěže, které se náš tým účastní. Troufáme si však odhadnout, že během následujícího půl roku najede AIR House víc kilometrů než běžný mobilheim za celý svůj život. A kromě letecké vystřídá při své cestě z Prahy do Kalifornie všechny druhy dopravy – silniční, kolejovou a vodní.

Do pohybu se dal AIR House v pátek 26. července, kdy jsme před fakultou naplnili první kontejner. O týden později opustila staveniště poslední část domu – technonologický box, který se přímo z Dejvic vydal na tahači low-deck do Hamburgu. Americké dovozní předpisy vyžadují hygienické ošetření dřeva, proto byly dřevěné části AIR House nejprve odvezeny na fumigaci. V pondělí 5. srpna už následovaly všechny naše kontejnery box a odjížděly vlakem do hamburského kontejnerového terminálu.

Nákladní loď HALIFAX EXPRESS, se kterou se vydaly kontejnery přes oceán, odplula v sobotu 10. srpna ve 22:30. AIR House má před sebou 27 dní dlouhou plavbu. Urazí během ní 10 511 námořních mil (19 466km) a zastaví se v šesti světových přístavech. Jeho cesta povede z Hamburgu do Rotterdamu a belgických Antverp, přes Atlantický oceán do kanadského Halifaxu. Odtud bude plout podél východoamerického pobřeží se zastávkami v Norfolku a Savannah. Na konci srpna se bude pohybovat v oblasti Karibského moře, odkud projede Panamským průplavem do Tichého oceánu. Z mexického přístavu Manzanillo bude sledovat západní pobřeží USA až do Los Angeles, kde je přistání naplánováno na pátek 6. září.

Cestu AIR House budeme v reálném čase sledovat  na stránkách Marine Traffic. Tento otevřený, komunitně založený projekt poskytuje zdarma informace o lodním provozu a přístavech, zejména podél pobřeží Evropy a severní Ameriky. Základní data jsou založena na Automatickém Identifikačním Systému (AIS), který přes vysílačku VHF vysílá naprogramované údaje o lodi, její velikost nebo poloze. Zajímá-li Vás pohyb HALIFAX EXPRESS, podívejte se na interaktivní mapu.