AIR House byl nominován na Stavbu roku 2015

    15/10/2015 – AIR House postoupil do finále 23. ročníku prestižní tuzemské architektonické soutěže Stavba roku. Nynější sídlo Informačního centra ČVUT v Dejvicích bude bojovat o titul soutěže STAVBA ROKU 2015 s dalšími patnácti stavbami. Nominace byly slavnostně vyhlášeny na nominačním večeru 10. září 2015 v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. V letošním roce se do soutěže přihlásilo rekordních 72 projektů, ze kterých…

Pokračování článku...

AIR House

Podpořte AIR House v soutěži o Cenu veřejnosti Stavby roku 2015. Hlasujte na www.stavbaroku.cz!

AIR House je energeticky soběstačný dům, se kterým tým studentů ČVUT získal 1. cenu v Architektuře a Energetické bilanci, 2. místo v Technice, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě v mezinárodní soutěži Solar Decathlon 2013. Její finále se konalo 3 - 13. října 2013 v Orange County Great Park v Kalifornii. Celkové 3. místo potvrdilo, že integrální navrhování je správnou cestou. Detaily o stavbě AIR House a průběhu soutěže najdete na našem blogu, aktuální informace na facebooku, videa a fotografie na flickru a youtube.

AIR House vizualizace

Mapa světa s vyznačenou trasou, kudy bude dům cestovat do Los Angeles

Solar Decathlon

Dnes už ani přesně nevíme, kdo přišel s nápadem přihlásit se do této prestižní soutěže. Věděli jsme, že nebude lehké dostat se mezi dvacet univerzitních týmů z celého světa, pak ale zazvonil telefon a nám se změnil život.

Soutěže Solar Decathlon se účastní 20 univerzitních týmů z celého světa. Jejich úkolem je postavit dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce. Koncem roku 2011 jsme podávali přihlášku a vznikl prvotní koncept. Od našeho přijetí do soutěže máme dva roky na to dům navrhnout, postavit, otestovat, rozebrat, dopravit na místo konání finále soutěže a tam jej během 9 dní postavit.

Modrobílé piktogramy zobrazující 10 soutěžních disciplín Solar Decahlon

Sluneční desetiboj

Výzva spočívá v tom, všechny disciplíny sladit, navzájem se všechny ovlivňují. Je to přesně ten způsob myšlení, který je pro udržitelnou architekturu nezbytný.

Podobně jako v atletickém desetiboji, prověření kvality je skutečně komplexní. Hodnocení soutěžních domů probíhá během závěrečné přehlídky třemi způsoby. Posuzuje se splnění úkolů, provádí se měření na místě a část disciplín hodnotí odborná porota. 10 disciplín simuluje požadavky na kvalitu stavby z pohledu všech skupin, které se návrhu, výstavby a užívání domu v reálném životě účastní.

Grafika prezentující pět fakult ČVUT, které spolupracují na projektu AIR House


 

Tým ČVUT

Účast v soutěži je pro celý tým fantastická zkušenost. Je příležitostí zažít vznik domu od návrhu po stavbu vlastníma rukama, posunout akademickou teorii k praxi. Máme štěstí, že jsme potkali skvělé lidi, kteří do projektu vložili spoustu vlastní energie.

Jsme první zástupci z České republiky v historii soutěže. Tým 26 studentů bakalářského, magisterského a doktorandského studia vedou studenti Fakulty architektury.  Naším cílem je navrhnout a postavit prototyp energeticky soběstačného domu. Chceme zvyšovat povědomí o energetické účinnosti a využití solární energie a propagovat českou architekturu a inženýrství ve světě.

Schema s nápisem, že nejčistší enerige je ta nespotřebovaná.

Vize

Věříme, že nejčistší energie je ta nespotřebovaná a že stejně jako člověk vytváří své prostředí, ono pak zpětně formuje jej.

Zodpovědná architektura by měla mít minimální dopad na životní prostředí. Nejen, co se provozu týče, ale v souvislosti s celým životním cyklem budovy včetně její výstavby a demolice. AIR House získává veškerou energii pro svůj provoz ze slunečního záření. Energetický koncept AIR House vychází z principu "domu v domě" a je doplněný o jednoduché inteligentní řízení . Připustíme-li, že moderní člověk tráví více než 90% svého života v interiéru budov, mělo by toto prostředí pozitivně ovlivňovat kvalitu života svých obyvatel nejen po fyzické, ale i psychické stránce. I náš přístup ke zdravému bydlení je komplexní.

Grafika vysvětlující koncept domu, který vychází z tradiční venkovské architektury - tedy původní stodolu a pole proměňuje v technologické zázemí a integrovanou zahradu

Koncept

Podoba našeho soutěžního domu prošla během dvou let bouřlivými změnami. Nejvíce ji ovlivnila změna místa konání finále. Místo odvážné nafukovací membrány, se kterou jsme se do soutěže hlásili, vezeme do Kalifornie elegantní „dům v domě“.

AIR HOUSE je určen pro generaci našich rodičů (50+), tzv. „empty nesters“ (syndrom prázdného hnízda). Návrh kombinuje minimální vnitřní obytný prostor s velkorysým venkovním prostorem. Inspirací mu je tradiční venkovská architektura, chatařství a minimální bydlení české architektonické avantgardy 30.let 20.století.